עמוד הבית     תיירות     טיפים ומידע כללי למטיילים     טיול אופניים - יער בארי
טיול אופניים - יער בארי
ביער בארי החל שיתוף פעולה יוצא דופן בין רוכבים מקומיים לקק"ל. לאחרונה, בנוסף לשבילי הרכיבה המשפחתיים נפתח גם מסלול סינגל טרק, המיועד למקצוענים

רמי גולד, חבר קיבוץ בארי, רוכב על אופניים למעלה מ-25 שנים. מסלול האופניים שביער בארי הוא המקום הראשון בארץ שרשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים הרשו למסלול אופניים לעבור דרכו, וזה גם מסלול הסינגל היחיד המוסדר בארץ נכון להיום (מסלול סינגל הוא שביל בו רוכבים אחד אחרי השני, לעומת שביל רחב יותר בו רוכבים אחד לצד השני).
שיתוף הפעולה בין הרוכבים המקומיים של קיבוץ בארי וקק"ל התחיל די במקרה: במשך תקופה ארוכה רכבו תושבי קיבוץ בארי באופן חופשי ביערות האזור. לאחר שהתחביב התפתח, הם גם הציבו שלטים שמכוונים את הרוכבים למסלולים השונים. הכל (כמעט) התפוצץ כשהרוכבים ארגנו מרוץ אופניים ארצי, מה שהרגיז את קק"ל, כיוון שכל העניין נעשה באופן פיראטי. כשנפגשו ליישר את ההדורים, התפתח שיתוף פעולה ראשון מסוגו: שבילים המיועדים לרוכבי אופניים, ועומדים בתקני הבטיחות של קק"ל. מאפיין מיוחד נוסף של השבילים הוא שהם עוברים דרך שמורות, שבאופן עקרוני נסיעת רכב אסורה בהם (ואופניים נחשבים רכב, מבחינת החוק). קק"ל הפגינו גמישות וקשב לקהילה המקומית, והרוכבים המקומיים מצדם עוזרים בקביעת המסלול, ולוקחים חלק בתחזוקה השוטפת של השביל. בקרוב המודל של יער בארי ייושם באתרים נוספים ביערות הארץ.


ביער בארי יש כמה סוגי שבילי אופניים:
  • שבילי רכיבה משפחתיים, כשהרכיבה היא בכבישי אספלט צרים, כבישי בטון ודרכי עפר, באזור של גבעות נמוכות.


  • מסלול רכיבה אתגרי חדשני סינגל טרק (Single track) באורך של 26 ק"מ המיועד למקצוענים. תחילתו בקיבוץ בארי, הוא עובר דרך יערות קק"ל, אתרים גיאוגרפיים והיסטוריים, חוצה את נחל גרר הנשפך לנחל הבשור וחוזר לקיבוץ. המסלול אורך כ- 3 שעות, ומוגדר כמסלול רכיבה בדרגת הקושי הגבוהה ביותר: כולל ירידות ועליות קשות במיוחד, קטעים טכניים ארוכים וקשים ומעברי מכשולים (במסלול זה קיימות אזהרות בטיחות לרוכבים בשטח). פרטים נוספים אפשר למצוא במועדון "לה מדווש", בטלפון: 054.7918071.

והנה הצעה למסלול טבעתי מבארי הישנה אל מכרות הגפרית ובחזרה (באופניים או ברכב):
נקודתנו הראשונה היא חניון קק"ל שממערב לקיבוץ בארי המכונה גם חניון נאחביר (בארי הישנה). הרכיבה או הנסיעה ברכב היא בכביש אספלט צר. נגיע אל בית הביטחון ומגדל המים, בו חברי הקיבוץ הקימו את ביתם בעת עלייתם על הקרקע של 11 הנקודות בנגב. הקיבוץ בראשיתו נקרא נאחביר שפירושו בשפה הערבית "אזור של בתרונות". לאחר מכן שינו תושביו את שמו לקיבוץ בארי כדי להנציח את זכרו של ברל כצנלסון, שבארי היה כינויו הספרותי.


נעלה לתצפית "עמדה מס' 1" ובה תעלות קשר וגדרות מקוריות מתקופת מלחמת העצמאות. התצפית יפיפייה, וניתן לראות מדרום את אזור מחצבות הגופרית, אליהן נגיע בהמשך. למרגלות העמדה שרידי מטעים של קיבוץ בארי מראשיתו, ששוקמו לאחרונה על ידי יערני קק"ל.


נשוב לרכב/אופניים ונמשיך על כביש ובין השדות עוד כ- 600 מטר עד לצומת T. כאן נפנה ימינה על כביש בטון לכיוון מכרות הגופרית. הכביש נבנה על ידי הבריטים במלחמת העולם השנייה ככביש שירות למחסני התחמושות. אל שרידי מפעל הפקת הגפרית נגיע לאחר כ- 1.2 ק"מ. נרד ימינה לחניה ובה ספסלים בצל עצי איקליפטוסים גבוהים ומצלים.
המכרות והמפעל להפקת הגפרית נבנו על ידי ויליאמס – גיאולוג בריטי, שבשנות ה- 30 קיבל זיכיון לכריית גפרית באזור. נסתובב במפעל הנטוש, נצפה בזהירות בבאר המים העמוקה ונריח את ריחן החריף של אבני הגפרית הצהובות.


נמשיך על כביש הבטון בין בורות המכרות עוד 400 מטרים ונפנה שמאלה על כביש הבטון. אחרי 600 מטרים הכביש מתפצל ואנחנו נמשיך ישר על דרך העפר עוד כ-600 מטרים נוספים ונפנה צפונה. מצד שמאל של הכביש נזהה מחסני תחמושת ממלחמת העולם השנייה. המחנה הוקם על ידי חיל האוויר המלכותי הבריטי, כפי שמעידים ראשי התיבות RAP – Royal Air Force.
לאחר כ-600 מטרים נוספים נראה משמאלנו מגדל תצפית אש של קק"ל. למרגלות מגדל האש, יש ריכוז של אתרי פיסול סביבתי. שימו לב בעיקר לפסלים על גבי מחסני התחמושת. עוד 900 מטר צפונה על הכביש והגענו לנקודת הפיצול שליד השלט הגדול – משם נשוב לשער הקיבוץ ממנו התחלנו את מסלול הטיול.


אזור גיאוגרפי: חבל הבשור- נגב צפוני.
מתאים ל: כל המשפחה –נסיעה ברכב/אופניים והליכה ברגל.
אורך המסלול: כ- 10 ק"מ במסלול טבעתי מבארי הישנה אל מכרות הגפרית ובחזרה.
אורך מסלול האופניים "סינגל טרק": מסלול טבעתי של 26 ק"מ המתחיל בחניון קיבוץ בארי (ממרכז "לה-מדווש") ועובר דרך אתרים היסטוריים, נחלי הבשור, נחל גרר וחוזר לקיבוץ.
משך הסיור: 4-3 שעות (מסלול "הסינגל טרק" כ- 3 שעות רכיבה).
עונה מומלצת: כל השנה. בחודשים פברואר – מרץ יש באיזור פריחת כלניות.
חניוני נופש: חניון בארי (נאחביר) למרגלות מגדל המים – שולחנות פיקניק, מתקני משחק וכושר, מעמד למנגל, ברזיות מים ומתקן שירותים ביולוגיים. חניון רעים – בגדת נחל גהר כביש סעד-רעים (כביש 232) שולחנות לפיקניק. חניון סעד – מדרום לצומת סעד – שולחנות פיקניק.
התאמה למוגבלים בתנועה: בחניון בארי – נגישות מלאה לכיסאות גלגלים, שבילי בטון ושולחנות פיקניק מותאמים לנכים וכן מתקן שירותים ביולוגיים נגיש.
ציוד נדרש: אופניים תקינים, קסדה תקנית, פנימית רזרבית, כלי תיקון, פנס ושתייה.
מפת טיולים וסימון שבילים: מס' 13: מישור חוף הנגב ("הנגב המערבי").
כללי התנהגות: יש להיזהר מבורות פתוחים, אין לטפס על קירות מבנים עתיקים ואין להיכנס לחללי מבנים שאינם מורשי כניסה. אין לקטוף פרחים מוגנים.

לכתבות נוספות:
ביטוח נסיעה
טיולים לכל אחד

שלח לחבר הדפס
הוסף תגובה 
1.  מומלץ כל השנה אך בעיקר בפברואר ומרץ
    תומר   26/05/08 07:36 PM 


שרית ישי-לוי
עידית שכטר-פייל
אורלי גנוסר